Závěr na úvod
Tento článek uvádím pro urychlení jednoznačným závěrem:
- Pokud nyní máte klasické žárovky, tak nepochybně ano. V tomto případě neváhejte a vyměňte své wolframové žárovky za LED osvětlení ještě dnes. Návratnost takové investice se počítá v měsících téměř za jakýchkoli okolností.
- Výměna se vyplatí i v případě, že nyní používáte tzv. úsporky. V tomto případě je návratnost v jednotkách let, což LEDky od kvalitních značek bez problémů přežijí (alespoň v průměru).
Otázkou pak už zůstává jen to, jak moc se ta výměna vyplatí. To nelze bohužel říct paušálně. Je třeba provést jednoduchou analýzu, kterou popisuji ve zbytku tohoto článku.
Delší verze příběhu
Postup, jakým zjistíte, jak moc výměnou stávajících žárovek za LED získáte uvádím na příkladu vlastního domu. Samotná analýza mi zabrala cca 3-4 hodiny (vyšroubování každé žárovky v domě, zapsání jejich parametrů do spreadsheetu a výběr a objednání nových žárovek).
Každému doporučuji si toto cvičení udělat už kvůli překvapení, kolik žárovek v domě máte, jakou úsporu v součtu získáte a jak rychlá je návratnost této investice i v případě, že rozdíl v příkonu LEDek je proti úsporkám pouhých několik wattů.
Jaké parametry potřebujeme do výpočtu?
- Cenu za kWh elektrické energie. Počítal jsem 10 Kč, což je bohužel realita září roku 2022. Čím vyšší bude cena elektřiny, tím více se okamžitá výměna vyplatí.
- Příkon staré a nové žárovky – tento údaj je (většinou) uveden na samotné žárovce
- Odhad kolik hodin za rok každou konkrétní žárovkou svítíte – odhadneme cca denní dobu (průměr zima/léto) a násobíme 365.
- Cenu nové LED žárovky – zjistíme na svém oblíbeném srovnávači
Co nás zajímá a co počítáme?
- Roční náklady pro starou a novou žárovku (pro každou ze žárovek zvlášť)
- (Příkon x Počet hodin svícení x Cena za kWh) / 1000
- Úsporu za rok
- Náklady staré žárovky – Náklady nové žárovky
- Návratnost v letech
- Úspora za rok/Cena nové LEDky
- Celková úspora
- Součet úspory jednotlivých žárovek
- Celková návratnost
- Celková úspora/Cena všech nových LEDek
Následně si můžeme vyhodnotit, zda nám za cenu úspory vůbec stojí úsilí věnované analýze i výměně všech žárovek. Celkovou pracnost odhaduji ve svém případě malého domku do 8 hodin a je pak otázkou, zda při roční úspoře cca 1000 Kč stojí za to „se zvedat z kanape“. Nicméně, zde bych rád apeloval na makroekonomický a společenský rozměr celé věci. Nejenže snížení spotřeby vždy povede ke zdravější ekonomice (zbyde víc na investice) a je v zájmu planety, ale v současné krizi vyvolané říší zla navíc pomáhá ke snížení tlaku na cenu pro všechny z nás. Nemyslím si, že tímhle agresora porazíme nebo se cena přestane zvedat, ale alespoň nepoženeme vodu na jeho mlýn. Nákup LED svítidel kvalitní značky a za nejlepší možnou cenu (v akci jsem koupil smart LED zlevněné z 350,- Kč na 238,- Kč vč. dopravy domů) tedy jednoznačně doporučuji.
Jak to dopadlo u mě?
Bydlím v domě, který jsem v roce 2009 vybavil tehdy inovátorsky úspornými zářivkami kvalitních značek Philips a Osram. V několika případech jsem dokonce použil klasické žárovky Philips. Až do dnešního dne jsem byl přesvědčen, že budu žárovky měnit postupně, jak budou ty staré odcházet. Za celá ta léta jich ale odešlo pouze několik a zbylé nevypadají, že by se v dohledné době poroučely.
Fakt, že od poloviny září 2022 mi cena za kWh stoupne z cca 4 korun v minulém roce (možná ani ne, neměl jsem potřebu to sledovat) na 10 korun, ve mně vzbudil zvědavost, kolik bych mohl ušetřit okamžitou výměnou. Proto jsem věnoval sobotní dopoledne exaktnímu výpočtu.
Mojí pomocnou tabulku si můžete prohlédnout zde: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DDBXzr7XQO_f_WDSYJPd7z5cEBbYZ6DG5koGkWsbzzg/edit?usp=sharing
Bylo třeba obejít celý dům, opsat do tabulky údaje o žárovkách, odhadnout dobu svícení jednotlivými svítidly, najít vhodnou náhradu a pak už jen spočítat výsledek:
- Náklady na svícení před výměnou: 4.804,- Kč
- Zde se vyplatí poznamenat, že roční spotřeba celé domácnosti při ceně 10 Kč za kWh by byla okolo 35.000,- Kč. Bude tedy třeba hledat úspory i jinde, případně řešit FVE, což je ale při současné situaci na trhu poměrně obtížné.
- Náklady na svícení po výměně: 3.919,- Kč
- Roční úspora: 885,- Kč
- Cena nových LED žárovek: 2.752,- Kč
- Návratnost investice: 3,1 roku
- Srovnejte s návratností FVE, kterou optimističtí obchodníci od různých solárních šmejdů uvádějí na 6 let. Zároveň si odpovězte na otázku, zda máte zbytečného 0,5 milionu na profinancování FVE. Pokud ano, a nevadí Vám někomu dát 150.000,- Kč (můj odhad marže na 4 kWp instalaci) za 3 dny práce, potom si pořiďte i FVE. Je to přece budoucnost a kdyby trh nebyl pokřivený dotací NZÚ, tak by jistě dávala smysl.
Při bližším zkoumání mé tabulky pozorný čtenář zjistí, že kromě úspory také mj. sjednotím teplotu světla v domě (původně jsem víceméně omylem nakoupil chladně bílé úsporky ☹), zvýším celkový světelný tok v domě (budu mít více světla) a v 5 místnostech budu mít smart LED, se kterými mohu mobilem ovládat barvu a intenzitu světla, ovládat je přes internet nebo programovat automatické rozsvěcení, zhasínání apod. Pokud by šlo o pouhou výměnu 1:1, tak by návratnost byla ještě mnohem lepší.
Po tom, co jsem se nad celou věcí seriózně zamyslel, bych podobný krok a investici cca 8 hodin času doporučil každému. A kdo byste nechtěli investovat do úspor ani korunu, ozvěte se a přenechám Vám za odvoz své vyřazené úsporky. Pokud nyní totiž svítíte klasickými žárovkami, ušetříte touto výměnou ještě mnohem a mnohem víc. Navíc tím pomůžete planetě, západní civilizaci i našim spoluobčanům trpícím všudypřítomnou drahotou.