Tento článek volně navazuje na předchozí příspěvek na Bohatnout.cz, kde jsem se věnoval správnému placení na dovolené v zahraničí. Píši ho záměrně ještě v Chorvatsku, dokud mám některé vlastní zkušenosti živě v paměti. V minulém článku mi někteří čtenáři vyčítali, že neupozorňuji např. na limity, poplatky za výběry z bankomatů apod. Tenkrát to mělo dva důvody. Zaprvé článek byl už tak poměrně dlouhý. A zadruhé nechtěl jsem, aby popis negativ dopředu odrazoval od používání Revolut karty, protože jsem přesvědčen, že výhody naprosto převažují a rizika se dají snadno ohlídat. Tímto článkem tedy splácím dluh a uvádím hlavní rizika, na která je třeba si dát pozor. Pokud kohokoli ze čtenářů napadne ještě něco dalšího, budu rád, když mi napíšete a článek doplníme.
Pozor na limity
První věcí, kterou minulý článek nezmiňoval, je to, že na Revolut kartě existují různé programy (Plans) podle toho, jak ji hodláte využívat. Program Standard je zdarma a ostatní jsou placené měsíčním paušálem (ty mě osobně vůbec nezajímají). Revolut ale není ani charita ani neziskovka, a tak se Vás snaží všemožně motivovat na placené programy (na někoho zabere kovová karta, letištní salonky a další výhody a někoho to naopak nechává chladným). Klíčovým nástrojem, jak lidi motivovat k upgrade jsou pro Revolut měsíční limity, které jsou u programu Standard k září 2021 nastaveny takto:
- Zdarma 5 výběrů z bankomatů do celkového limitu 4.500 Kč měsíčně a potom s poplatkem 2 %.
- Zdarma konverze do 25.000 Kč za měsíc a potom s poplatkem 0,5 %.
- Různé poplatky za výměnu exotických měn nebo v nepracovních dnech.
Kde je uvedeno za měsíc, tak navíc nejde o kalendářní měsíc, ale plovoucí období. Nepracovní den se dále nebere podle českého kalendáře, ale podle burzy, kde jsou peníze směňovány (před brexitem šlo o kalendář UK).
To může na první pohled vypadat dost strašidelně, ale je potřeba vzít v úvahu, že i když se vám stane „nehoda“ jako mě a neuhlídáte to, tak stále konverze i s poplatkem 1,5 % představuje podobné náklady jako normální platba kartou od vaší banky.
Můj úlet z minulého víkendu probíhal takto: Cena za ubytování v Chorvatsku byla uvedená v eurech, takže jsem si na dovolenou vyměnil předem dostatečnou částku v eurech i dostatečnou částku v kunách na ostatní věci. Ale platba za ubytování mi nebyla stržena předem v eurech, jak jsem čekal, ale až na místě při check-inu. Tady se samozřejmě platilo na terminálu v kunách. Revolut ale na mém účtu v kunách nenašel dost peněz na ubytování, a tak šel dál, strhl celou částku z korunového účtu a připočítal 1% poplatek za konverzi o víkendu a 0,5 % za překročení limitu 25.000 Kč. Chyba se stala, ale pořád jsem byl cca „šul nul“ v porovnání s platbou jinou kartou. Takže holt lekce za nějakých 80 korun.
Jak se tedy chovat, aby pro vás placení Revolutem bylo vždy zdarma?
- Zůstat na programu Standard, měsíční poplatky za vyšší plány jsou poměrně vysoké a upgrade je potřeba velmi dobře zvážit z dlouhodobého hlediska.
- Plánovat kolik měn budete potřebovat a měnit je dostatečně dopředu.
- V rodině můžete mít víc karet, a tak znásobit limity. Navíc lze získat referral bonusy (viz předchozí článek).
- Nikdy neměnit o víkendu nebo ve dnech, kdy je zavřena burza měn (aplikace vás na poplatky transparentně upozorní).
- Vybírat jen na nutné výdaje v hotovosti (pokud nejde zaplatit za kávu nebo WC kartou) a jinak platit co nejvíce kartou. Rozhodně v restauracích i u stánků, kde mají terminál.
Čerpání limitů lze sledovat v reálném čase v aplikaci, takže s trochou rozvahy se opravdu není čeho bát. Navíc, jak jsem napsal výše, kurzy na Revolut jsou o cca 2% výhodnější než u vaší banky, takže i při zaplacení poplatku „omylem“ máte dobrou šanci zůstat v plusu.
Pozor na bankomaty
V minulém článku jsem psal ať si vybíráte bankomaty známých bank a toto doporučení bych měl na základě vlastní zkušenosti maličko poopravit.
Vlastní zkušenost spočívala v tom, že cca ve 2 hodiny ráno jsme sjeli v Chorvatsku z dálnice a v první vesnici jsem z dálky viděl bankomat Raiffeisenbank (což je nepochybně známá a důvěryhodná banka). Chtěl jsem vybrat drobné za cca 2000 Kč. Bankomat mě ale upozornil, že jeho provozovatel by za tento výběr účtoval poplatek řádově ve stovkách Kč. Nezbylo mi než transakci zrušit a přejít 30 metrů k bankomatu Erste. Ten sice na poplatek neupozornil, ale z nějakého důvodu po zadání PINu a částky ohlásil chybu a odporoučel se. Naštěstí jsem na mobilu viděl, že žádné peníze stržené nebyly a jeli jsme dál. V další vesnici už byl nějaký neznámý bankomat, a tak jsem šel do rizika. Bankomat oznámil, že hodnota poplatků na jeho straně bude 0 a tak jsem vybral. Na mobilu jsem zkontroloval, že bylo strženo, co mělo a problém byl vyřešen.
Jediná rada, kterou k tomuto tématu mohu dát je pozorně sledovat na bankomatu, co schvalujete. V EU by se vám teoreticky nemělo stát, že zaplatíte poplatek, aniž byste s ním souhlasili. V třetím světě tomu tak být nemusí, takže bych stále preferoval velké banky a pozorně si prohlížel bankomaty, zda na nich nejsou nějaké sazebníky apod. Neváhejte odmítat nevýhodné transakce, bankomatů je na každém rohu spousta. Rozhodně ale nespěchejte, vybírejte si bankomaty na bezpečných místech, sledujte okolí apod. osobní bezpečnost je v mnoha zemích větším rizikem než nežádoucí poplatek.
Vždy plaťte v místní měně
Oblíbený trik obchodníků, který se mi sice na této dovolené nestal, ale jinak ho na mě zkoušeli mockrát, je nabídka, že můžete zaplatit ve vaší měně, tj. korunách. Nebo dokonce v třetí měně (zaplatit v Chorvatsku v dolarech, eurech apod.). V tomto případě je třeba vždy trvat na přepnutí terminálu do lokální měny (tj. v Chorvatsku kuny, v Dubaji dirhamy apod.). Důvod je ten, že jakákoli konverze je spojena s transakčními náklady, které se promítají buď do poplatku nebo nevýhodného směnného kurzu. Pokud tedy jdete cestou kuna -> dolar -> koruna, proběhnou dvě (pravděpodobně značně nevýhodné) konverze. I kdybyste šli cestou kuna -> koruna, tak sice konverze bude jedna, ale směnný kurz poskytovatele platebního terminálu bude s nejvyšší pravděpodobností méně výhodný než kurz vaší běžné banky, a ještě o další dvě procenta méně výhodný než v případě karty Revolut. Z tohoto důvodu měníte v Revolut aplikaci peníze předem. Částka se vám pak strhává z účtu v dané lokální měně bez další konverze. Ale i v případě, že nemáte dost peněz v lokální měně, tak se vyplatí stejný postup. Konverze na Revolut jen proběhne on-line v potřebném množství a pokud zrovna není víkend nebo nepracovní den na burze, nebo pokud jste nepřekročili limit, tak je i toto bez jakéhokoli dalšího poplatku. Navíc i v případě, že tam nějaké Revolut poplatky „spadnou“, tak bude směna stále výhodnější.
Závěr
Placení v zahraničí je vždy spojeno s určitým rizikem, a to i v případě, že používáte nejmodernější platební nástroj (v našem případě Revolut, ale jsou i jiné).Tento článek popisuje nejčastější rizika na základě zkušeností autora a pravděpodobně nejde o kompletní výčet všeho, co se může stát. Závěrem bych ale rád ještě jednou zdůraznil, že placení pomocí takové karty bude vždy mnohem bezpečnější, rychlejší a výhodnější než práce s hotovostí a využívání jakýchkoli směnáren. Přeji hodně příjemných zážitků na cestách.