Jak správně platit na dovolené v zahraničí

V minulém týdnu jsem cestou na oběd viděl člověka, jak jde do směnárny a začal jsem uvažovat, kolik lidí stále udržuje při placení v cizině zvyky, které si pamatuji z dětství. Mám tím na mysli: zajdu před dovolenou do směnárny, vyměním si kuny a nějaká eura a na místě pak platím všechno v hotovosti. Když dojdou kuny, vyměním je za rezervní eura ve směnárně na promenádě. Ti odvážnější pak už mají debetní kartu a tou občas něco zaplatí, ale keš je keš, že jo?

Doba už je ale přece dávno jinde!

V tomto článku píši o tom, jak v zahraničí používám Revolut. Ti z vás, kteří ho už znají, resp. mají a používají nemusí číst dál. Nedozvíte se tu žádné převratné novinky. Budu rád za vaše komentáře, doplnění a případně triky, jak placení v zahraničí ještě vylepšit. Pro ostatní, kteří plánují dovolenou v zahraničí, je naopak přečtení tohoto textu, ale hlavně aplikace mých doporučení skoro povinná. Proč? Nejen, že na průměrné rodinné dovolené ušetříte na poplatcích a měnových kurzech, ale hlavně ušetříte hodiny ztraceného času a spoustu stresu způsobeného např. hledáním nejlepší směnárny, rozměňováním, kontrolou, když vám vrátí v neznámé cizí měně apod. Další příjemný bonus, který mě napadá, když tu koukám na těch 3,50 leva z dovolené v Bulharsku v roce 2007, je ten, že Vám nezbydou po dovolené žádné drobné ani nemusíte běhat poslední den po letišti a kupovat nějaké nesmysly, abyste přesně utratili zbývající hotovost.

Jak to tedy dělat lépe?

Před cestou neřeším skoro nic kromě toho, že si dobiju Revolut ze standardní karty (můžete i kreditní, pokud jste hazardéři nebo věčně v mínusu) a na mobilu si zkonvertuji koruny na měny, které potřebuji (množství odhadnu tak nějak zhruba). Pokud mám na mobilu nastavenou autentizaci otiskem prstu, dá se vše zvládnout do minuty. Jinak za ten samý čas + vzpomínání na heslo, což je dost individuální záležitost.

Pak už neřeším vůbec nic. Jen si nesmím na dovolenou zapomenout mobil a nabíječku (a k tomu doporučuji nezapomenout i fyzickou kartu Mastercard od Revolutu). Na místě pak platím co nejvíc kartou, což přináší celou řadu dalších výhod (např. nevypadá to tak trapně, když nenecháte spropitné, nemusíte řešit, jestli vám správně vrátili a máte dokonalý přehled za co a kolik jste utratili).

Znamená to, že nepotřebujete vůbec hotovost? Teoreticky nepotřebujete. Určitě ji nepotřebujete měnit předem. V praxi ale občas narazíte na kavárnu nebo stánek se zmrzlinou, kde neberou karty. Ani za záchod na dálnici v Rakousku nebo Německu, pokud vím, kartou nezaplatíte. Moje doporučení je lokální měnu vybírat až z bankomatu na místě, a to v minimálním množství. Doporučuji vybírat z bankomatů s logem nějaké známé místní banky. Na cestu také doporučuji mít v hotovosti pár drobných eur, které většině lidí doma leží z nějaké minulé cesty.

Po návratu mohu neutracené exotické měny (kuny, leva, dirhamy, bahty a další desítky měn) vyměnit zpátky na koruny a to s minimální ztrátou na kurzu, protože na Revolutu je rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem minimální.

A to je vše! Jsem zpátky z dovolené, aniž bych řešil směnárnu a aniž bych strávil celkově víc než 5 minut času výměnou peněz. Navíc na výpisu vidím naprosto přesně, kolik mě co stálo, mohl jsem využít další funkce jako rozdělení účtu mezi víc lidí, posílat si peníze sem a tam mezi spolucestujícími bez jakýchkoli nákladů a prodlevy.

Co musíte udělat a kolik vás to bude stát?

Zaprvé, nebude vás to stát vůbec nic ani na začátku ani potom. Naopak, pokud se využije správná akce, můžete na tom ještě vydělat. Třeba v době psaní tohoto článku Revolut nabízí odměnu za doporučení v hodnotě 650 Kč, kterou dostane ten, kdo vás doporučil. Je už na vás a na něm, jak se podělíte. Nedávno ale byla i akce, že každá strana dostala odměnu 650 Kč, takže nebylo potřeba řešit dělení. Takové akce jsou vypisovány několikrát do roka a mají vždy trochu jiné podmínky. Proto se před zřizováním účtu vždy zeptejte nějakého kamaráda s Revolutem, jestli nějaká akce zrovna je. Nebo se ozvěte přímo mě a rád vám poradím. Pokud využijete můj link (pro každou akci je unikátní, a proto ho tu nezveřejňuji), domluvíme se i na spravedlivém rozdělení odměny. Stačí napsat na info@bohatnout.cz. Obvykle to funguje tak, že pro získání odměny je potřeba v časovém limitu do skončení akce založit účet, nabít nějakou minimální částku v řádu stokorun a několikrát (třikrát) zaplatit virtuální kartou. Odměna je připsána na účet okamžitě po splnění podmínek.

Zřízení účtu Revolut se reálně zvládne během půl hodiny a jediné co potřebujete je smartphone. Pak se postupuje takto: Stáhnu aplikaci, zadám údaje, vyfotím doklady (Revolut je banka se sídlem v EU, na kterou se vztahují standardní pravidla jako je KYC, AML ale také GDPR nebo pojištění vkladů), nastavím zabezpečení (ideálně otisk prstu), nabiju peníze a hotovo. Fyzická karta přijde poštou během pár dnů. Mezití ale lze hned platit virtuální kartou na mobilu.

Závěr

Osobně používám Revolut už roky, a to i na jiné věci než platby v zahraničí, o kterých tu ještě pár článků vypustím. Já a moji přátelé jsme na odměnách získali pár stovek, možná i tisíců korun a za celou dobu jsem nezaplatil ani halíř na poplatcích. Proto tuto službu doporučuji s čistým svědomím a bez ohledu na nějaké odměny za doporučení. Cílem tohoto webu je, abyste jeho sledováním byli na tom finančně lépe než před tím, byť třeba o pár korun. Nebudeme vám proto nikdy doporučovat služby a triky, které sami nepoužíváme a kterým stoprocentně nevěříme. Doufám, že nezůstanete jen u přečtení článku, ale kartu si reálně zřídíte. Přeji příjemné cestování s Revolutem.

Diskuze

Přejít nahoru
Scroll to Top